agora-acik-hava-muzesi-expoizmir

Agora Açık Hava Müzesi

28 Aralık 2017 975 7 0

İzmir diğer illerden farklı olan bir ilimizdir. Tarihi dokusu, muhteşem doğası, yemeklerinin güzelliği, insanlarının sıcakkanlılığı ile İzmir adeta cennetten bir köşe gibidir. Mutlaka her insanın gidip görmesi, gezmesi ve orada yaşaması gerekmektedir. İzmir her türlü kültürel faaliyetin yapıldığı sosyal düzeyi yüksek bir ilimizdir. Eğer sizler de bir seyahat tutkunu iseniz mutlaka İzmir’e gitmeli o muhteşem yapıları görmeli, eşsiz tatları mutlaka denemelisiniz. Ayrıca tarih sever birisi iseniz mutlaka İzmir’in en ünlü yapılardan birisi olan Agora Açık Hava Müzesi’ni görmelisiniz.

 

Agora Açık Hava Müzesi İzmir’in en eski kalıntılarından birisidir. Agora kelime anlamı olarak ‘’pazar yeri’’ anlamına gelmektedir ve eski zamanlarda önemli toplantıların ve mahkemelerin görüldüğü bir alan olarak kullanılmıştır. M.S. 178 yılında yaşanmış büyük bir depremin ardından tekrar ciddi bir onarım görmüştür.

 

Batı kapısı girişinde önemli heykeller olan Poseidon, Demeter ve Faustina kabartması sizleri karşılayacaktır. Daha giriş yaparken bile bu muhteşem eserler ile karşılaşacaksınız. Çok geniş bir alanda bulunan bu antik kentte birçok şeyi görebilirsiniz. Eski heykeller, tarihi yapılar, binalar, kanalizasyonlar ve hatta grafitiler. Evet, Agora’da grafiti tarzı resim ve çizimlere rastlamak mümkün. Bu çizimler bazen sevgiliyi anlatıyor bazen bir gemi çizimi oluyor bazen de fikirleri anlatıyor. Boyama ve kazı yöntemi ile yapılan bu eserler günümüze kadar korunarak gelmiş olup insanların görmek isteyeceği bir noktadadır.

 

agora-acik-hava-muzesi-expoizmir

 

Agora’da sadece Romalılar değil birçok medeniyetin izleri bulunmaktadır. Bizanslılar, Helenistik dönem, Osmanlılar gibi birçok ünlü medeniyetin eserleri Agora’da sizleri bekliyor. Her medeniyetten kendine bir şeyler katmış olan bu muhteşem ören yerini görmeden İzmir’den ayrılmak gerçekten mantıklı olmayacaktır.

 

Agora Açık Hava Müzesi’nde görebilecekleriniz bunlarla da kısıtlı değil. Zamanında mezarlık olarak kullanılan bu nokta birçok mezar taşına da ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle eski tarihlerde yaşamış olan insanların hayatlarına dair şeyleri anlamamızı sağlayan bu eserler günümüze kadar korunarak gelmiş olup insanlar tarafından yoğun bir ilgi ile karşılanmaktadır.

 

Sizler de eğer hem İzmir’de yaşıyor hem de bir turist olarak İzmir’e geliyor iseniz mutlaka Agora Açık Hava Müzesi’ni görmeniz gerekmektedir. Tarihin birçok kısmından kesitler ve eserler bulunan bu muhteşem antik yapıyı görmeden gitmeyin. Şehir merkezine oldukça yakın bulunan bu antik kente yılın her zamanında gelebilirsiniz. Ancak yaz aylarında gelmenizi tavsiye ederiz zira yaz aylarında hem Ege’nin tadını daha güzel çıkarabilirsiniz hem de birçok etkinlik ve festivalden de yararlanabilirsiniz.

 

Agora Açık Hava Müzesi’nde Türkiye’nin ve dünyanın başka bir yerinde göremeyeceğiniz birçok eseri görme fırsatına erişebilirsiniz. Üstelik antik bir kenti kendi yerinde görmek, eserleri, heykelleri yerinde görmek kesinlikle muhteşem bir deneyim olacaktır.

 

agora-acik-hava-muze-expoizmir

Tags: Açık Hava Müzesi, Agora, Agora Açık Hava Müzesi Categories: Gezi
share TWEET PIN IT SHARE share
Comments
 1. -

  agora açık hava müzesi izmire gidip tarih soluklamak isteyenlerin uğrak noktası olmalı bence

 2. -

  manzara muhtesem gorunuyor. agora gercewkten bir acık hava muzesi gorunume burunmus harika gorunuyor

 3. -

  agora acık hava müzesi kesinlikle gezilmesi gereken bir yer. Agora yı bu yaz ziyaret ettim kesinlikle öneririm

 4. -

  agora açık hava müzesi gerçekten güzel bir yer.Gezdim gördüm.Herkese de tavsiye ederim.

 5. -

  Çok merak ettiğim bir yer inşallah bir gün gitmek nasip olur.

 6. -

  agora açık sana hava müzesine hiç gitmedim ama resimlere bakıldığında ne kadar güzel olduğu anlaşılıyor.

 7. -

  izmirde agora açık hava müzesi kesinlikle gezilmeli resimlerinden daha güzel

Leave a reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir