Expo izmir sevgi yolu

Alsancak Sevgi Yolu

21 Aralık 2017 1272 4 0

İzmir Türkiye’nin en nadide en güzel yerlerinden birisidir. Mutlaka ziyaret edilmeli, gezilip görülmeli, mümkünse orada kalıp yaşanmalıdır. Çünkü İzmir havasıyla, suyuyla, insanıyla, yemeğiyle, deniziyle, tarihiyle ve her şeyi ile bambaşka bir yerdir. Ege’nin muhteşem denizini görmeden, enfes zeytinyağlı yemeklerini yemeden, tarihi yerlerini görmeden ve boyoz tatmadan bu dünyadan göçmek istemezsiniz. İzmir’e hava, kara, deniz her türlü şekilde ulaşabilir ve adım atar atmaz muhteşem iklimini ciğerlerinizde hissedebilirsiniz.

 

Peki, İzmir’e geldiniz birkaç yer gezdiniz şimdi ne yapmalı?

İzmir’de mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden birisi Alsancak Sevgi Yolu’dur. Alsancak Sevgi Yolu adı üzere sadece sevgililerin, eşlerin yürüdüğü bir yol değildir elbette. Her türlü insanı bulabileceğiniz İstanbul’un İstiklal Caddesine benzetilse de (mütevazi olamayacağız) ondan çok daha güzel bir yerdir. Genellikle kitapçı ve sahaflar ile dolu olan Alsancak Sevgi Yolu yerli ve yabancıların uğrak noktasıdır. Dilediğiniz her türlü kitabı bulabilir, pazarlık yaparak ucuza alabilirsiniz. Dilerseniz de ikinci el kitaplar alabilir veya elinizdeki kitapları satabilirsiniz. Yorulduğunuz zaman sakin bir banka veya kafeye oturarak kitap okuma keyfini yaşayabilirsiniz.

 

 

Sahaf ve kitapçılar ile dolu olan bu yol sadece bundan ibaret değil elbette. Birçok hediyelik eşya dükkanının da bulunduğu Sevgi Yolu, sevdiklerinize çok güzel hediyeler bulabileceğiniz bir yerdir. Hazır yılbaşı da yaklaşırken sevdiklerinizi sevindirecek güzel ve uygun fiyatlı hediyeleri bulabilir, satın alabilir ve sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Biraz gezdiniz, birkaç kitap aldınız, sevdiklerinize hediye aldınız ve bütün bunları yaparken tabii ki acıktınız. İşte burada İzmir’de olduğunuzun farkına varacak ve ne kadar şanslı olduğunuzu hissedeceksiniz. Çünkü yüzlerce yemek çeşidinden istediğinizi yiyebilir, hatta ve hatta Ege’nin meşhur zeytinyağlılarını tadabilirsiniz. Kesinlikle İzmir’den zeytinyağlı yemekleri tatmadan ayrılmayın zira ileride çok pişman olabilirsiniz.

 

Alsancak Sevgi Yolu tamamen halka açık ve araç trafiğine kapalıdır. Bu sayede dilediğiniz gibi yürüyebilir, hiçbir sıkıntı çekmeden alışverişinizi yapabilirsiniz. Ayrıca sevdikleriniz ile beraber gelip onları da gezdirebilirsiniz. Çünkü Alsancak Sevgi Yolu’nda herkes için farklı ve anlamlı bir şey bulmak mümkündür. Ayrıca kızlar için bir trend olan papatya tacını yaptırabilir ve daha farklı olan örgü iplerin saça takılması trendini de deneyebilirsiniz. Bu sayede farklı bir görünüm ile muhteşem fotoğraflarla bu gezinizi ölümsüzleştirebilirsiniz.

 

Dilerseniz bütün gününüzü Sevgi Yolu’nda geçirebilirsiniz. Bu sebeple tadını çıkarmanızı öneririz. Zira Türkiye’nin başka bir yerinde bu kadar iyi vakit geçiremeyebilirsiniz. Size kişisel olarak tavsiyem sabah saatlerinde orada olmaya çalışın zira dükkanların açılışını, kitapların serilişini, insanların yavaş yavaş meydanı doldurmasını seyredebilirsiniz. Ayrıca istediğiniz güzellikteki fotoğraflar içinde bu noktayı ziyaret edebilirsiniz.

 

Alsancak Sevgi Yolu’na metroyu veya otobüsleri kullanarak rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Alsancak merkez noktalardan birisi olduğu için ulaşımda ve geri dönüşte hiçbir sıkıntı yaşamayacaksınız.

Tags: Hediyelik Eşya, İzmir Sevgi Yolu, Kitap, Sahaf, Sevgi Yolu Categories: Gezi
share TWEET PIN IT SHARE share
Comments
 1. -

  Bu yoldan kesin geçmemiz lazım bence sevgi yolu adı üstünde sevgi yolu ihtiyaçtır.

 2. -

  alsancağa yolunuz düşerse sevgi yolundan geçmeyi ihmal etmeyin.

 3. -

  İzmire iki defa yolum düştü ancak bildiğim kadar ile en popüler yer olan Alsancaka hiç gidemedim. İnşallah bir gün nasip olur

 4. -

  eskiden ne güzeldi alsancak sevgi yolu. Simdi eskisi gibi canlı değil. Herr tarafı dilenci sarmıs

Leave a reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir