expo-izmir-ataturk-muzesi

İzmir Atatürk Müzesi

29 Ocak 2018 1396 3 0

Ben, bütün İzmir’i ve bütün İzmirlileri severim. Güzel İzmir’in temiz kalpli insanlarının da beni sevdiklerinden eminim. Yalnız bir tesadüf, beni Karşıyaka’ya daha fazla bağlamıştır. Karşıyakalılar, annem sizin bağrınızda, sizin topraklarınızda yatıyor. Karşıyakalılar, İzmir’igördüğüm gün evvelâ Karşıyaka’yı ve orada da sizin Türk topraklarınızda yatan annemin mezarını gördüm!

Mustafa Kemal ATATÜRK – 1925

 

İzmir, 1. Kordon (Atatürk Caddesi) üzerinde yer alan İzmir Atatürk Müzesi’nin gelin önce bir tarihine bakalım.
1875-1880 yıllarında halı tüccarı Takfor tarafından ev olarak yaptırılmış, 9 Eylül 1922’de sahibi tarafından terk edilmiş ve hazineye aktarılmıştır. İzmir’e gelen Türk ordusu bu evi karargâh olarak kullanmıştır. Daha sonrasında otel olarak kullanılmış ve 13 Ekim 1926’da bina İzmir Belediyesi tarafından satın alınmış, bazı yeni eşyalar da konularak Ulu Önder Atatürk’e hediye edilmiştir. Mustafa Kemal Atatürk İzmir’e her gelişinde hep bu evde kalmıştır.  Sonrasında farklı müzelere ev sahipliği yapan bu ev 1988 yılından sonra Atatürk Müzesi ismini almıştır.
3 katlı bu bina Osmanlı ve Levanten mimarisinden etkinlenmiş ve günümüzdeki şekline kadar birkaç defa dekore edilmiştir. 1. katta Atatürk’ün kullandığı odalar bulunmaktadır. Çalışma Odası, Toplantı Salonu, Yatak Odası, Misafir Odası, Yaver Odası, Berber Odası,  Bekleme-Kabul Odası, Yemek Odası, Kütüphane ve Banyo’dur.
Kordon’a her gittiğinizde uğramanız gereken bu müzede giriş ücreti alınmamaktadır.
expo-izmir-ataturk-muzesi
Adres : Atatürk Cad. No:24 Alsancak/İzmir
Telefon : 0 (232) 421 70 26

Tags: ataturk muzesi, izmir ataturk muzesi Categories: Gezi, Müze
share TWEET PIN IT SHARE share
Comments
  1. -

    İzmir basli basina harika bir sehir. Hem tarihi guzelligi hemde gecmisten gelen kulture ile bir miras tasimakta.

  2. -

    İzmirngercekten gezilesi gorulesi bir yer. Muzelerinide gezmek apayri bir guzellik. İlerleyen gunlerde ataturk muzesinide gezmeliyim

  3. -

    […] üzere devredilmiştir.İzmir’de etnografik eserler, 29 Ekim 1978 tarihinden itibaren İzmir Atatürk ve Etnografya Müzesi‘nin alt katında teşhir edilmekte idi. Daha sonra 1985-1987 […]

Leave a reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir