izmir-etnografya-muzesi-1

İzmir Etnografya Müzesi

17 Mart 2018 910 0 0

Güzel İzmir’in güzel müzelerinden biri olan İzmir Etnografya Müzesi ile ilgili detaylı bilgiler ile tarihçesi, sergilenen ürünler, ulaşım bilgisi ve ziyaret saatleri ile ücretini bu konumuzda detaylıca okuyabilirsiniz.
Binanın Tarihi
İzmir Etnografya Müzesi ve İzmir Arkeoloji Müzesi aynı bahçe içinde olup karşılıklı konumdadırlar. İzmir Etnografya Müzesi’nin binası, 19. yüzyılda Neo klasik tarzda, meyilli bir teras üzerine inşa edilmiştir. Fransız’lar tarafından inşa edilen yapıda; Efes’ten getirilen mermer mezar taşları ve bloklar kullanılmıştır. Binanın mimari tarzı konusunda Neo klasik tarzdan Neo Gotik tarza dair çeşitli görüşler olmakla birlikte Bizans mimarisinden esinlenen süslemeleri dikkatleri çekmektedir.
Bu yapı 1845 yılında Fransız’lar tarafından bir bölümü fakir ve kimsesiz Hristiyanların bakılması için, bir bölümü de Doğum Evi ve Zührevi Hastalıklar Hastanesi olarak kullanılmıştır. Fakat önceden sadece Doğum Evi olarak bilinen yapı daha sonraları; “Hangi kadın gider orada doğum yapar; elbette doğacak çocuğun babası belli olmayan…” düşüncesinin etkisiyle halk ağzında “Piçhane” olarak anılmaya başlamıştır.
Zamanın İzmir Valisi Rahmi Bey, burada bulunan Musevi Mezarlığı’nın, 35 dönüm kadar arazisini istimlak etmiş ve mezarlık Gürçeşme’ye nakledilmiştir.
Vali Rahmi Bey, binayı Müslüman Okulu olarak kullanmayı düşünmesine rağmen bu düşüncesini yaşama geçirememiştir. Ancak istimlak edilen bu bölüme bir de okul yapılmış, 1919 sonrasında işgal yıllarında Yunanlılar buradaki okulu, Musevi Mezarlığı’ndan kalan taşları da kullanarak büyütmüşlerdir.
Günümüzde, Etnografya Müzesi duvarlarının taşları arasında İbranice yazılı mezar taşları dikkatli gözler tarafından seçilebilmektedir. Aynı zamanda Varyant’ın ve Kız Lisesi’nin duvarlarında da İbranice yazılı mezar taşlarına rastlanmaktadır.
Bina, 1919 yılında, Ex-Oriente Lux (Doğu’dan Yükselen Işık) adıyla üniversite olarak kullanılmıştır. Atina’daki klasikçi üniversitenin aksine burası bir bilim akademisi olarak düşünülmüştür. Almanya’dan Yunan asıllı matematikte değişik teoremleri bulunan ünlü matematikçi Constantin Carathedodory buraya dekan olarak atanmıştır. İşgal yılları içinde bu amaçla kullanılan bina 1923’te tekrar boşaltılmıştır.
Bu bina, Cumhuriyet’in ilk yıllarında yetimhane olarak kullanılmaya başlanmışsa da sonradan Hıfzısıhha Müessesesi ve Sağlık Müdürlüğü hizmet binası olarak kullanılmıştır. 2 Aralık 1984 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na Etnografya Müzesi olarak düzenlenmek üzere devredilmiştir.
İzmir’de etnografik eserler, 29 Ekim 1978 tarihinden itibaren İzmir Atatürk ve Etnografya Müzesi‘nin alt katında teşhir edilmekte idi. Daha sonra 1985-1987 yıllarında restore edilen eski Sağlık Müdürlüğü binası Etnografya Müzesi olarak hizmete sunulmuştur.
izmir-etnografya-muzesi
Müze 
Teraslı bir zeminde yükselen binaya mermer merdivenlerle girilmektedir. Giriş kapısından başlayan kule tipi taş yapı oldukça görkemli bir görünüşe sahiptir. Binanın dört tarafında 1. ve 3. katta kemerli 2. katta kemersiz pencereler bulunmaktadır. Bu da binanın çok aydınlık olmasını sağlamaktadır. İki yanı mermer sütunlu, üzerinde Bizans Dönemi’ni yansıtan süslemeler bulunan kapıdan girilen sahanlık bölümünden başlayıp helozonik olarak yükselen merdivenin mermerleri Efes’ten gelmiştir.
Etnografya Müzesi’nde İzmir ve çevresinin 19. yüzyıldaki sosyal yaşamından kesitler verilmesi amaçlanmıştır. Bu nedenle, endüstrileşme ile birlikte bugün artık yok olmaya yüz tutmuş mesleklerden nalıncılık, göz boncukçuluğu, tenekecilik, çömlekçilik, urgancılık, tahta baskıcılık, halı dokumacılığı,  keçecilik ve saraciye gibi el sanatları sergilenerek tanıtılmaktadır.
Birinci kattaki İzmir’in ilk Türk Eczanesi (İttihat Eczanesi) ve keçecilik, tenekecilik ve nalıncılık sanatlarının örnekleri ile İzmir’in meşhur şerbetçisi (Demirhindi) bu bölümden ziyaretçileri selamlamaktadır.
İkinci katta bulunan 19. yüzyıl gelin odası ahşap kaplı tavanı ile o yıllardaki gibi en doğal haliyle izleyenlerin hayranlığını topluyor. Bu bölüme girmeden soldaki bölümdeki vitrinde de farklı farklı yörelere ait çeşitli bebekler sergilenmektedir.
Bu bölümün devamında; gelinlik vitrinleri, oturma odası, sünnet odası, mutfak malzemeleri vardır. 2. bölümde, Ege Bölgesi gelin başları, Osmanlı Dönemi sikkeleri, kadın süs eşyaları, el yazması kitaplar ve yazı takımları ile dönemin silah örnekleri, ok, kama, yay, zırh, tabanca vb. bulunmaktadır. Ayrıca halı tezgâhı ve çeşitli yörelerden halı örneklerinin sergilendiği iki bölüm de ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekmektedir.
izmir-etnografya-muzesi-2
Ulaşım
İzmir Etnografya Müzesi; Konak Bahri Baba Parkı içinde olup Konak’tan geçen tüm ulaşım araçlarını kullanarak müzeye kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Müze girişi Varyant’ın Konak inişinde, Diş Hastanesi’nin karşısındadır. Özel araçları ile gidecekler için araç parkı bulunmamaktadır. Farklı noktalara park ederek yürüyerek veya toplu taşıma ile ulaşabilirsiniz.
Ziyaret Saatleri
Her gün 08.00 – 19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
Ücret
İzmir Etnografya Müzesi’ne giriş ücretsizdir.

Tags: etnografya müzesi, izmir arkeoloji müzesi, izmir etnografya, İzmir Etnografya Müzesi Categories: Gezi, Müze
share TWEET PIN IT SHARE share
Leave a reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir