izmir-kadin-muzesi

İzmir Kadın Müzesi

31 Ocak 2018 1979 6 0

İzmir Kadın Müzesi, 2014 yılında Türkiye’de bir ilk olarak açılmış olan butik müzedir. İnsan merkezli müzecilik anlayışı benimsenmiştir.

 

Anadolu Kadınının unutulan geçmişini ve gücünü tüm dünyaya hatırlatmak, Türk kadınının yaratıcılığını ortaya çıkarmak, kendine güvenini artırmak, kendi geçmişinin canlandığı özel bir alan yaratma amacını taşımaktadır.

 

Basmane Tilkilik semtinin önde gelen yapılarından biri olan bina 3 katlıdır. Yapıldığı dönemin evlerinin genel özelliklerine sahiptir. Avrupa ve geleneksel Türk mimarisinin nesneleri bir arada kullanılmıştır. Bazı kaynaklarda ‘’İzmir Evi’’ ya da ‘’Etkileşim Evi’’ olarak sınıflandırılan türe işaret eder.

 

Müzenin giriş katında duvarlarda yer alan 19. Yüzyıla ait altın sırma işlemeli kaftan, bindallı ve cepkenler hayranlık uyandırmaktadır. Koridorda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1929 yılında Anakara Palas’ta manevi kızı Nebile Hanımın düğününde Nebile Hanım ile dans ederken çekilmiş fotoğrafı yer almaktadır. Ayrıca Geçmişten Günümüze Kadın, Antik Çağda Anadolu’da Kadın, Video Art odaları, Kütüphane ve Bahçe yer almaktadır.

 

Bahçede ise tarihte ilklere imza atmış Türk kadınlarımızdan olan Halide Edip Adıvar, Füreya, Cahide Sonku ve Afife Jale’nin maskları yer almaktadır. Ünlü Şair Nazım Hikmet’in bir bank üzerinde heykeli bulunmaktadır.

 

İkinci kata çıkarken duvarlarda İzmirli kadınlara ait masklar yer almaktadır. İkinci katta ise Protesto ve Kadınlar Odasında kadınların toplumsal yaşamdaki çeşitli direnişleri öyküleriyle birlikte yer almaktadır. Koleksiyon Eserler Odasında da Osmanlı ve Cumhuriyet Döneminden eşyalar, belgeler, bilgiler ve eserler yer almaktadır. Öncü Kadınlar Odası, Geçici Sergi Salonu ve Enstalasyon Odası da ikinci katta yer alan bölümlerdendir.

 

Müze yeni açılmış olmasına rağmen her geçen gün daha fazla ziyaretçiyi ağırlıyor ve giderek ilgi uyandırmaya devam ediyor.

 

 

Ziyaret Saatleri : Salı – Cumartesi / 09.00 – 17.00

Tags: izmir kadın, izmir kadınlar müzesi, kadinlar muzesi Categories: Gezi, Müze
share TWEET PIN IT SHARE share
Comments
 1. -

  Atatürk boşuna söylememiş;
  “Dünya üzerinde gördüğünüz her şey kadının eseridir.”

  1. -

   Kadinlarin hakkini odeyemeyiz. O sebeple tum bayanlarin kiymetini bilmeli ve saygi duymaliyiz

 2. -

  Muzeler ve tarihi kazinyapilan yerler hep ilgimi cekmistir. Esasinda gevmise donuk bey varsa benim ilgimi cekiyor

 3. -

  İzmirin her seyimi gizel olur arkadas. Gezmesi manzaradi, kulturu muzesi her seyiyle harika bir sehir

 4. -

  Kadınlar genellikle genç erkeklerin sevgilileri, orta yaşlı erkeklerin arkadaşları, yaşlı erkeklerin hasta bakıcıları olurlar.

 5. -

  Bu tarz müzelerin artması dileğiyle. Teşekkürler.

Leave a reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir