expo-izmir-saat-kulesi-marti

İzmir Saat Kulesi

20 Aralık 2017 1920 8 0

İzmir deyince ne aklına gelir diye birine sorsanız kesinlikle ilk olarak Saat Kulesi diyecektir. Çünkü Saat Kulesi İzmir’in mihenk taşıdır. Mutlaka gidilip görülmesi gereken bir yerdir. Hele İzmir’e gidecek olan bir turist iseniz kesinlikle uçak veya arabadan iner inmez gitmeniz gereken ilk noktalardan birisidir. Öncelikle gelin İzmir Saat Kulesi’nin kısa bir tarihine göz atalım.

 

Saat Kulesi Konak Meydanı’nda yer alan bir yapıdır. Kemeraltı Çarşısı, Hükümet Konağı, Konak Yalı Camii ve İzmir Büyükşehir Belediyesi gibi önemli yapıtların arasında bulunur. Tarihi çok eski olmasa da yine de eskilere dayanır. Sultan II. Abdülhamit döneminde birçok saat kulesi ile beraber yaptırılmış fakat özgün mimarisi ile diğerlerinden ayrılmıştır. 1901 yılında inşa edilen saat kulesi 25 metre yüksekliğindedir ve 4 katlıdır.

 

Saat Kulesi birçok etkinliğin, konserin, gösterinin düzenlendiği sosyal aktiviteler yönünden zengin bir noktadır. Özellikle Cuma ve pazar günleri bando gösterilerini seyredebilirsiniz. Saat Kulesi’nde yapabileceğiniz tonlarca şey bulunmaktadır. Örneğin, kuşları besleyebilir, yakınlarda çay veya kahve içebilir, oturup düşüncelere dalabilir, insanları seyredebilir veya gün doğumunu veya gün batımını izleyebilirsiniz. Bunca şey arasından dilediğinizi yapabilir ve yapacak bambaşka şeyler de bulabilirsiniz.

 

eski-izmir-saat-kulesi-expoizmir

 

Gezmek için dışarıya çıktığınızda Kemeraltı Çarşısı’na uğradıktan sonra gidip oturabileceğiniz bir nokta olan Saat Kulesi’nde Ege denizinin muhteşem maviliğinde kaybolabilirsiniz. Bazı insanların telaşlı olarak bir yerlere yetişmesini bazı insanların oturup düşünceye dalmasını, bazı insanların kuşları beslemesini izlerken muhteşem zamanlar geçirebilirsiniz. Ayrıca fotoğraf çekmeyi seven birisi iseniz gerçekten muhteşem fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Günün her saati fark etmeksizin Saat Kulesi’nde eşsiz bir kare fotoğraf çekebilirsiniz.

 

İzmir’de yaşayan birisi iseniz ve canınız sıkılıyor ise gidip zamanınızı geçirebileceğiniz bir noktadır Saat Kulesi. Dilerseniz önce Kemeraltı Çarşısı’nda alışverişinizi yapar, daha sonra oturmak ve biraz dinlenmek için Saat Kulesi’ne gidebilirsiniz. Eğer bir turist iseniz yine aynı şeyleri yapabilir veya bu seferçevresinde çay veya kahve içme keyfini de deneyimleyebilirsiniz. Günün her saati oldukça güzel olan Saat Kulesi’nde akşamüstleri ve gün batımı bir başka güzeldir. İnsanların yavaş yavaş meydanı boşalttığı bu saatlerde güneşin Ege’yi kızıla boyamasını seyredebilir, yüzlerce kare fotoğraf çekebilir veya sadece düşünce havuzuna atlayarak düşünce dünyanızda kaybolabilirsiniz.

 

 

 

Peki, Saat Kulesi’ne nasıl gidebilirim?

İzmir’in Konak ilçesinde bulunduğu için ulaşım bakımından herhangi bir sıkıntı yaşanmaz. Dilerseniz metro ile dilerseniz de otobüs ile kısa süre içerisinde Saat Kulesi’ne ulaşabilirsiniz. Bostanlı veya Karşıyaka’dan gelecekseniz de vapuru tercih edebilirsiniz. Bu güzel yolculuğa başka bir yazımızda değineceğiz. Ayrıca Kemeraltı Çarşısında gezdikten sonra kısa bir yürüyüş ile İzmir Saat Kulesi’ne ulaşabilir, günün tadını çıkarmaya hemen başlayabilirsiniz.

Tags: Gezi, İzmir, İzmir gezilecek yer, İzmir gezilecek yerler, İzmir Saat Kulesi, Konak, Saat Kulesi Categories: Genel, Gezi
share TWEET PIN IT SHARE share
Related Posts
Comments
 1. -

  […] Meydanı birçok tarihi yapıyı içermektedir. Özellikle İzmir Saat Kulesi, az yukarıda bulunan tarihi Kemeraltı Çarşısı ile bu meydan birçok yerli ve yabancı turiste […]

 2. -

  […] hemen aşağıya Konak Meydanı’na inebilir, dilerseniz denize karşı oturabilir, dilerseniz de İzmir Saat Kulesi ni izleyerek çay, kahve içer ve yorgunluğunuzu […]

 3. -

  izmire bir turlu gidemedim. bu saat kulasini cok merak ediyorum . inlh gidersem ziyaret etmek istiyorum

  1. -

   İzmir mutlaka gezilmeli hayatta bir kez dahi olsa.

 4. -

  Hep merak ettiğim izmirin bilindik yerlerinden birisidir İzmir saat kulesi

  1. -

   İzmir’e gelirseniz mutlaka uğrayın Saat Kulesine…

 5. -

  […] Saat Kulesi detaylı yazımız için > İzmir Saat Kulesi […]

 6. -

  […] detaylı İzmir Saat Kulesi yazımızı okumak için […]

Leave a reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir