expo-izmir-saat-kulesi-marti

İzmir’de Yarıyıl Tatilinde Neler Yapabilirsiniz?

28 Ocak 2018 1550 3 0

Malum okullar kapandı, çocuklar karnelerini alıp tatil keyfini yaşamaya başladılar bile. Kimisi takdir, kimisi teşekkür, kimisi de hiçbir şey alamadı maalesef. Yalnız unutmamak gerekir ki bunlar sadece birer kâğıt parçasından ibaret, yarın bir gün notlar düzelir, üzülmeye gerek yok. Özellikle bu durumda ebeveynlere büyük sorumluluk düşüyor. Bazı anne babalar düşük not alan çocuklarına ceza veriyorlar ki bu çok yanlış bir davranış. Ne olursa olsun çocuğunuzun yanında olmalısınız, bunu ona göstermelisiniz. Haydi, sizlerde bu yarıyıl tatilinde çocuklarınıza iyi bir ebeveyn olduğunuzu gösterin.

Bu yarıyıl tatilinde çocuklarınız ile şöyle bir İzmir turu atmaya ne dersiniz? İzmir’de yaşıyorsanız zaten biliyorsunuz fakat İzmir’i bilmeyenler için neden İzmir seçilmeli kısaca bir anlatalım. İzmir Türkiye’nin en güzel şehirlerinden birisidir. Denize kıyısı olan bir şehir olan İzmir hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile oldukça şirin bir ilimizdir. Yarıyıl tatil zamanlarında hem havası ılıman olduğu için hem de gezip görebileceğiniz, etkinliklere katılabileceğiniz bir yer olduğu için İzmir tercih edilebilir bir yerdir. Peki, İzmir’de neler yapılabilir kısaca bir göz atalım isterseniz.

 

Tarihte Gezinti

Yukarıda da belirttiğimiz üzere İzmir dört bir yanı tarihi güzellikler ile dolu bir şehirdir. Özellikle çocuklarınızın kültürlü ve etkili bir şekilde tatilini geçirmesini istiyor iseniz İzmir yerinde bir karar olacaktır.

 

Efes Antik Kenti

Tarihi bölge denince akla ilk gelen yerlerden birisi olan Efes Antik Kenti mutlaka görülmesi gereken noktalardan birisidir. Özellikle çocuklarınızın tarihe olan ilgisini arttıracak bu muhteşem Antik Kent Roma, Yunan ve Türk olmak üzere başlıca medeniyetlerin izini taşımaktadır. Kuruluşu M.Ö 6000’li yıllara kadar dayanmaktadır.

 

Saat Kulesi

Saat Kulesi de tarihte gezinti yapmak isteyenlerin buluştuğu ortak noktalardan birisidir. Zaten her İzmir yazısında Saat Kulesi geçiyor öyle değil mi? Burası doğru, fakat Saat Kulesi’ni özel kılan başka bir neden var; festivaller. Saat Kulesi tarihi olduğu kadar eğlenceli bölgelerden birisidir. Özellikle hafta içi Saat Kulesi’nde birkaç festivale rastlamanız mümkündür. Bando gösterilerinin de bulunduğu Saat Kulesi hem sizin hem de çocuklarınızı seveceği, doyasıya eğleneceği bir seçim olacaktır.

Saat Kulesi detaylı yazımız için > İzmir Saat Kulesi

 

Festivaller

Hazır festival ve eğlenceden bahsetmiş iken İzmir’in festivallerinden bahsetmemek olmaz. İzmir İstanbul’dan küçük bir nüfusa ve yüz ölçümüne sahip olsa bile İstanbul kadar hatta İstanbul’dan fazla etkinlik ve festivali içeren bir şehirdir. Çocuklarınızın ve sizin doyasıya eğleneceği, iyi vakit geçireceğiniz festivaller bulabilirsiniz. Farklı bir şeyler arıyor iseniz sizlere önerim AVM’lerin bir çoğunda devam eden etkinlikleri takip etmeniz. Tamda şu sıralarda, yarıyıl tatilinde gidebileceğiniz ve doyasıya eğleneceğiniz etkinlikler bulunuyor.

Mavibahçe Alışveriş Merkezindeki Festival detayı için > Mavibahçe Sömestr Festivali

 

kare-takimi-dodokiye-karsi-izmir

 

Tiyatrolar

Çocuklarınızın yaş aralığına göre onlarca tiyatro gösterisini yine İzmir’de bulabilirsiniz. Çocuklarınızın eğlenebileceği, tiyatro kültürüne alışacağı ve sıkılmayacağı etkinliklerden birisi de tiyatrodur. Şu sıralarda İzmir’de birçok tiyatro oyunu sergilenmektedir, gönül rahatlığı ile gidebilirsiniz. Çocuk tiyatroları için sitemizdeki etkinlikleri inceleyebilirsiniz. > İzmir Çocuk Tiyatroları

 

Sinema

Sinema zaten bizim ve çocuklarımızın hayatında olan bir unsur. Fakat bazen çocuklarımıza söz geçiremeyiz öyle değil mi? Onlar yeni bir şehirde olmalarına rağmen rutin şeyler yapmak isteyebilirler. İzmir’de sinemaya gitmek aslında sizler için de farklı bir deneyim olabilir. Özellikle yeni alışveriş merkezleri veya mekanlar keşfetmek açısından. Örneğin; Forum Bornova mutlaka görmeniz gereken alışveriş merkezlerinden birisidir. Oldukça geniş olmasının yanı sıra içerisinde yapabileceğiniz yüzlerce farklı çeşit etkinlik bulunmaktadır. Eğer klasik zevklerinizden vazgeçemiyor iseniz Forum Bornova veya Mavibahçe Alışveriş Merkezini keşfe çıkabilirsiniz.

 

expo-izmir-boyoz

 

Yemek

İzmir’e gelmişken o muhteşem boyozdan veya kumrudan yememek olmaz öyle değil mi? Ayrıca yüzlerce çeşit zeytinyağlı yemeğini de yiyebilir, çocuklarınıza yeni bir yemek kültürü aşılayabilirsiniz. Kim bilir, belki çocuklarınız sebze yemeğini sever.

 

Diğer gezi yazılarımızı okumak için tıklayın > İzmir’de Gezilecek Yerler

Tags: İzmir, izmir gezi, İzmir gezilecek yerler, izmir yarıyıl, somestr tatili Categories: Genel, Gezi, Yemek
share TWEET PIN IT SHARE share
Related Posts
Comments
  1. -

    İzmir’imin boyozu bir farklıdır. Şiddetle tavsiye ederim.

  2. -

    Bende bir izmir yerlisi olarak coxuklarla gezecek yer ariyorum. İyi bir tatil hediyesi vermek gerek

  3. -

    Bende İzmir’e gittiğimde bu yerlerin hepsini gezdim ve oldukça keyif aldım, herkese tavsiye ederim.

Leave a reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir