expoizmir-2015logo

İzmir’in Expo Macerası

2 Aralık 2017 770 0 0

Expo Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) tarafından her yıl düzenlenen bir fuar organizasyonudur. Bu organizasyon sanat, eğlence, kültür, tarih, eğitim ve ticaret alanlarını kapsayan bir çeşit olimpiyat havasında geçen şehir fuarıdır. İlk Expo organizasyonu Londra’da Hyde Park’ta 1851 yılında gerçekleştirilmiştir.

 

Toplamda 4 çeşit olan Expo’ların isimleri şöyledir ; Dünya Expo’su, Uluslararası özel temalı Expo, Milano Trienal ve Bahçecilik Expo’su. Bu Expo’lardan Dünya Expo’su adı ile anılan organizasyon 5 yılda bir düzenlenmektedir. Yaklaşık 6 ay süren organizasyon süresince organizasyonun yapıldığı şehirde bir çok etkinlik düzenlenmektedir.

 

expoizmir-shanghai_expo

 

Expo’nun günümüzde bu kadar önemli ve değerli olmasının bir nedeni de FIFA tarafından düzenlenen Dünya Kupası ve Olimpiyat Komitesi tarafından düzenlenen Olimpiyat Oyunlarından sonran ekonomik ve kültürel anlamda en büyük organizasyon olmasıdır.

 

Dünya Expo organizasyonuna ilk olarak 2015 yılı için aday olan İzmir İtalya’nın Milano şehri ile kıyasıya bir mücadele içerisine girmiştir. “Daha İyi Bir Dünya İçin Yeni Yollar ve Herkes İçin Sağlık” sloganı ile adaylık yolculuğuna çıkan İzmir’in karşısında Milano ise “Gezegeni Beslemek, Yaşam İçin Enerji” sloganı ile adaylığını açıkladı.

 

expoizmir-2015logo

 

Büyük tartışmalar ve rekabet içerisinde geçen adaylık sürecinde Milano tarafı deneyimini ön plana çıkarırken İzmir tarafı ise bu deneyimin bir avantaj mı yoksa Expo için bir dezavantaj mı olduğunu tartışmaya açtı. Süregelen tartışmalar ile birlikte geçilen oylama süreci de yine bir çok tartışmaya neden oldu. Yapılan ilk oylamada İzmir’in Expo 2015 organizasyonunu kazandığı açıklanırken yapılan itirazda teknik bir arıza olduğu ortaya çıktı. Yeniden yapılan oylama sonucunda ise Milano 86 oy olarak 21 oy fark ile Expo’yu düzenlemeye hak kazandı.

 

izmirExpo-milanologo

 

Kaybedilen 2015 Expo ardından bir sonraki Expo olan Expo 2020 için de yeniden aday olan İzmir yine 2015 ile aynı “Daha İyi Bir Dünya İçin Yeni Yollar/Herkes İçin Sağlık” sloganı kullanmayı tercih etti. Toplam 5 şehrin adaylık için başvuru yaptığı Expo 2020’de Tayland’ın Ayutthaya şehrinin adaylığının iptal edilmesinden sonra kalan 4 şehir (Dubai, İzmir, São Paulo, Yekaterinburg) ile adaylık sürecine devam edildi.

 

Bu adaylık sürecinde 2015 adaylığındaki materyaller ile yoluna devam eden İzmir’in tanıtım için kullandığı film ilk 4 gün içerisinde 44 bin kişi tarafından izlenerek büyük bir sükse yaratmıştır.

 

 

 

Adaylık sürecinde en çok tartışma yaratan konu ise İzmir Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Başkanı görevini de sürdüren İzmir Valisi Cahit Kıraç’ın Paris şehrinde yapılacak adaylık sunumundan 1 ay önce görevden alınması olmuştur. İzmir yerel basını tarafından büyük eleştirilen getirilen görevden almanın adaylık sürecinde büyük bir etki yaptığı şehir tarafından tartışılmıştır.

 

expoizmir-2020logo

 

Yine çalkantılı bir adaylık süreci yaşayan İzmir yapılan oylama sonucunda Expo 2020’yi düzenleme hakkını elde edememiştir. Oylama sonucunda Expo’yu düzenlemeye hak kazanan Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehri olmuştur.

 

Expoizmir-dubai2020

 

İşte İzmir’in bu Expo macerasından esinlenerek çıktığımız yolda gelecekte kendisinin de gelmesi umuduyla şimdilik Expo ismini İzmir’e kazandırmak için bu siteyi sizlere hazırladık. Umarım keyifli bir deneyim olur sizler için. Aklınıza takılan herhangi bir konuda İletişim bölümümüzü kullanabilir veya admin@expoizmir.com adresine mail atabilirsiniz.

Tags: Expo, Expo 2015, Expo 2020, Expo İzmir, İzmir, Sağlık Categories: Expo, Genel
share TWEET PIN IT SHARE share
Related Posts
Leave a reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir