kemeralti-carsisi-expo-izmir

Kemeraltı Çarşısı

21 Aralık 2017 764 2 0

İzmir denince akla gelen yapıtlardan birisi olan Kemeraltı Çarşısı kesinlikle görülmesi gereken noktalardan birisidir. Hem tarihi dokusu hem de inanılmaz güzelliği ile yerli ve yabancı turistleri kendine çeken bu çarşı yılın 365 günü açıktır. 5 kilometre karelik devasa bir alana sahip olan açık hava çarşısı olan Kemeraltı Çarşısı’nda 15.000’e yakın iş yeri bulunmaktadır. Bu da demek oluyor ki istediğiniz her şeyi bu çarşıda bulabileceksiniz.

 

Etrafı antik yapılar ile dolu olan İzmir’in bir başka antik yapısı olan Kemeraltı Çarşısı çok eski dönemlerden kalma bir yapıdır. Özellikle Osmanlı’ya ait yapıları içerisinde bolca görebileceğiniz bu çarşıda camii, medrese, hamam, mescit vb. birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Hem gezip alışveriş yapmak hem de tarihte bir gezinti yapmak için tercih edebileceğiniz bir yerdir Kemeraltı Çarşısı.

 

tarihi-kemeralti-carsi-expo-izmir

 

Konak Meydanı’na oldukça yakın olan Kemeraltı Çarşısı alışveriş için en ideal noktalardan birisidir. İstanbul’da bulunan Kapalıçarşı’nın aksine daha çok geniş yelpazede ürün bulunan Kemeraltı Çarşısı’nda uygun fiyatlı ürünleri bulmak mümkündür. Üstelik, alışveriş yaptıktan sonra yorulursanız hemen aşağıya Konak Meydanı’na inebilir, dilerseniz denize karşı oturabilir, dilerseniz de İzmir Saat Kulesi ni izleyerek çay, kahve içer ve yorgunluğunuzu giderebilirsiniz.

 

İzmir zaten başlı başına bir lezzet şehridir. Bu sebeple Kemeraltı Çarşısı da sizlere yemek anlamında muhteşem lezzetler sunuyor. İçerisinde dilediğiniz her türlü yemeği bulabilir ve gerçekten eşsiz lezzetler tadabilirsiniz. Birçok dükkân babadan oğula nesil olarak varlığını sürdürmektedir. Kebapçıdan tutun çorbacıya, börekçiden tutun dönerciye kadar sayısız yemek dükkânı sizleri beklemektedir. Otantik ve tarihi dükkanlarda sıcak bir ortamda yemeğinizi yiyebilir, yine dilerseniz çayınızı kahvenizi Kızlarağası Han veya Abacıoğlu Han’ında içebilirsiniz. Aman dikkat edin bu muhteşem lezzetler bağımlılık yapabilir. Daha sonra başka yerlerde bu kadar iyi şeyler yiyemeyebilirsiniz bizden söylemesi.

 

kemeralti-expo-izmir

 

Kemeraltı Çarşısı’nda Neler Alabilirim?

Size yazının başında 15.000’e yakın iş yerinin bulunduğundan bahsetmiştik. Yani bu demek oluyor ki istemediğiniz kadar geniş bir ürün yelpazesi sizleri bekliyor. Kuyumcudan tatlıcıya, kuruyemişçiden zücaciyeye kadar binlerce çeşit ürün arasından dilediğinizi seçip alabilirsiniz. Sizlere tavsiye; mutlaka birkaç kuruyemiş satan dükkâna uğrayın ve özel lezzetlerden tadın. Ayrıca dibek kahvesini de içmeden çarşıdan ayrılmayın.

 

Çarşıdan çıktıktan sonrada yine muhteşem güzellikteki sokaklar arasında tarihi bir yolculuk yapabilirsiniz. Dilerseniz çok kısa bir mesafede bulunan Konak Meydanı’na gidebilir, Saat Kulesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. Birçok farklı lezzetin bir arada bulunduğu Kemeraltı Çarşısı’nda kendinizden geçebilirsiniz. Dünyanın hiçbir yerinde bulamayacağınız güzellikteki yapıları, yemekleri, dükkanları yavaş yavaş tadını çıkararak gezmenizi öneririz. Zira bu güzellikte bir yapıyı başka bir yerde bulamazsınız. İmkânınız var ise mutlaka hediye eşya satan bir dükkâna uğramalısınız. Bu sayede hazır yılbaşı da yaklaşırken kendinize ve sevdiklerinize onları sevdiğinizi gösteren hediyeler alabilirsiniz.

Tags: İzmir Çarşı, Kemeraltı, Kemeraltı Çarşısı, Tarihi Kemeraltı Categories: Gezi
share TWEET PIN IT SHARE share
Comments
  1. -

    kemeraltı harika bir çarsıya sahi. tarihi bir mekan. burada alısveris yapmasanızda soyle bir gezmek bile insana keyif veriyor

  2. -

    ismire gidpte kemeraltı çarşısına gitmemek ciddi bir saygısızlıktır bence. Tabi közde kahve içmeyi unutmayın derim.

Leave a reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir