midye-izmir

Kokoreç – Midye

16 Ocak 2018 693 2 0

İzmir diyince akla ilk gelen yiyeceklerden olan midye ve kokoreçi bir de bizden dinleyin istedik.

 

Yemek yemeyi şüphesiz her insan sever. Yemek çeşitleri de ülkemizde oldukça bol bir şekilde bulunmaktadır. Oldukça şanslı bir ülke olduğumuzun altını çizmekte fayda var. Çünkü özellikle Osmanlı döneminden kalma birçok lezzet günümüze kadar, sofralarımıza kadar gelmiş. Kim ne derse desin dünyadaki en lezzetli ve güzel mutfak kültürlerinden birine sahiptir Türkler.

Bu yemek çeşitlerinden olan kokoreç ve midye de özellikle İzmir’de oldukça tüketilen ürünlerin başında gelmektedir. Bu ürünlerin çok tüketilmesinin sebeplerinden birisi her yerde kolayca bulunabilir olmaları, ucuz olmaları ve tabi ki oldukça lezzetli olmalarıdır. Bu yiyecekler genellikle dışarıda tüketilirler. Evde kokoreç yapabilirsiniz fakat dışarıda yediğiniz kadar lezzetli olmayabilir ve yapımı da biraz zahmetlidir. Artık Türkiye’nin hemen yerinde bulabileceğiniz bu lezzetleri yemeden önce iki kere düşünmelisiniz. Neden? Çünkü kokoreç ve midye doğru yerlerden yenildiği zamanlarda yiyen kişiye bağımlılık yaptırabilir.

 

İzmir midye kokoreç

 

Peki, nedir bu doğru yerden yemek?

Kokoreç ve midye birçok yemeğin ve yiyeceğin aksine oldukça titiz olarak tüketilmesi gereken yiyeceklerdir.
Özellikle kokoreç iyi temizlenmediği takdirde bazı sorunlar ortaya çıkacaktır. Özellikle kokoreç yerken bunu aklınızda bulundurmanızda fayda vardır. Onun lezzeti orada diyenlerdenseniz bir sözümüz yok 🙂

Kokoreç seven birisi iseniz veya ilk defa deneyecek iseniz mutlaka güvenilir yerlerden yemeye dikkat ediniz.

İzmir midye kokoreç

 

Midye

Midye de yine kokoreç gibi dışarıda tüketilen bir yiyecek türüdür. Kokoreç kadar olmasa da midye de tüketilirken dikkat edilmesi gereken bir üründür. Midyenin nereden geldiği ve temizlenip temizlenmediği oldukça önemlidir. Eğer bilmediğiniz yerlerden yiyecek olursanız ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu sebeple midye tüketirken de tıpkı kokoreç tüketirken olduğu gibi dikkat etmenizde fayda var. Kaliteli ve güvenilir yerlerden yemeye özen gösterin. 3. Sınıf yerlerden ve bilmediğiniz, tanımadığınız sokak satıcılarından uzak durmaya çalışın.

Bu muhteşem lezzetleri mutlaka denemenizde fayda var. Özellikle yeni tatlar arayan birisi iseniz kokoreç ve midye sizler için vazgeçilmez tatlar olacaktır. Fakat yine altını çizmekte fayda var mutlaka ama mutlaka güvenilir yerlerden tüketmeye özen gösterin. Daha sonraki yazılarımızda sizlere İzmir’de nerelerden güvenerek yenebileceği ile ilgili paylaşımlar da yapacağız. Varsa önerebileceğiniz yerler hemen Mekan Önerin adımından bize gönderin. Şimdiden afiyet olsun.

Tags: İzmir Kokoreç, İzmir Midye, Kokoreç, Midye, Midye Kokoreç Categories: Genel, Yemek
share TWEET PIN IT SHARE share
Comments
  1. -

    Midyeyle hic bir zaman aram olmadi . Yiyemiyorjm bunu birturlu. Bi ara yapilisini duydum sonra bir daha yiyemedim

  2. -

    kokoreç ve midye herkesin arasının olmadığı iki ürün. ancak ben ikisini de yiyorum. dediğiniz gibi özellikle kokoreç temiz yerden yenmeli

Leave a reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir