expo-izmir-vapur

Konak’tan Karşıyaka’ya Vapurla Geçmek

21 Aralık 2017 1348 1 0

Türkiye’nin en güzel illerinden birisi olan İzmir’de hem yazları hem kışları hayat bir başka güzeldir. Görülecek gezilecek, tadılacak o kadar şey vardır ki zamanınız bunun için yeterli olmayabilir.

 

İzmir dört bir yanı antik yapılarla dolu bir şehirdir ve buram buram tarih kokmaktadır. İzmir ayrıca dünyanın hiçbir yerinde bulamayacağınız lezzetlere de ev sahipliği yapmaktadır. Örnek vermek gerekirse kumru, boyoz vs. yiyecekler İzmir ile özdeşleşmiştir ve başka yerlerde arasanız da bulamazsınız. Çoktur hazır boyozları valizlerine koyup gittikleri yere götürenler. Ayrıca lezzet olarak yine Ege’nin birçok zeytinyağlı yemek ve mezelerini de İzmir’de tatma fırsatını yakalayabilirsiniz. İzmir gerçekten gidip görülmesi gereken ilk rotalardan birisidir. Her türlü zevke sahip insanın sevebileceği bir şehir olan İzmir’de yapılacaklar listesi uzar da uzar. Bunlardan en zevklilerinden birisi de Konak’tan Karşıyaka’ya Vapur ile geçmektir.

 

izmir-vapur-karsiyaka-konak

 

Konak Meydanı birçok tarihi yapıyı içermektedir. Özellikle İzmir Saat Kulesi, az yukarıda bulunan tarihi Kemeraltı Çarşısı ile bu meydan birçok yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Gezebileceğiniz yerlerin başlarında gelen Konak Meydanı’nda biraz oturduktan sonra vapur ile Karşıyaka’ya geçmek oldukça zevkli olacaktır. Ortalama 15 – 20 dakika süren deniz yolculuğunun ardından karşıya varacaksınız. Fakat bu vapur yolculuğu da en az İzmir’in kendisi kadar güzeldir. Vapur sakin sakin giderken İzmir’in bütün güzelliğini görebileceksiniz. Ayrıca Ege’nin tatlı ve durgun denizinin keyfini de çıkarabilirsiniz. Denizi ve İzmir’i usul usul izlerken İzmirlilerin deyişi ile gevrek (simit) yiyebilir veya martıları besleyebilirsiniz. Aslında etçil bir kuş olan martı, İzmirlinin ve İzmir sevdalılarının ellerinden martı yemeye alışmışlardır. Deniz yolculuğu esnasında İzmir’in birçok yerini de uzaktan görebilme fırsatını yakalarsınız.

 

Karşıya geçtikten sonra ise Karşıyaka’da bulunan muhteşem yerleri gezmeye anında başlayabilirsiniz. Karşıyaka’nın en ünlü yerlerinden birisi olan Karşıyaka Çarşısı’na kesinlikle uğramadan İzmir’den ayrılmayın. İstediğiniz her türlü şeyi bulabileceğiniz bu muhteşem çarşıya ulaşım da oldukça basittir. Trafiğe kapalı olan bu çarşıda dilediğiniz gibi alışveriş yapabilir ayrıca muhteşem lezzetlerin de tadına varabilirsiniz. Yorulduğunuz bir anda herhangi bir kafeteryaya oturabilir ve insanların geçişini seyredebilirsiniz. Ayrıca Karşıyaka taraftarlarını sıklıkla görebilir hele birde maç olduğu güne denk gelirseniz festival tadında bir akşam geçirebilirsiniz.

 

Çarşıdan çıktıktan sonra biraz oturmak ve temiz hava almak isterseniz de Zübeyde Hanım Anıt Mezarı ve Parkı’nı ziyaret edebilirsiniz. Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın mezarının bulunduğu bu yerde bir anıt yapılmıştır. Günün her saati bu anıtı ziyaret edebilir, biraz oturup dinlenebilirsiniz. Ayrıca daha birçok tarihi yapıyı ve güzelliği yine bu park içerisinde bulabilirsiniz.

 

karsiyaka iskelesi_3.iskele14

 

Sizlerde bu eşsiz şeyleri tatmak, İzmir’i doyasıya yaşamak istiyor iseniz biletinizi bugünden ayarlayabilirsiniz. Ayrıca yılbaşı yaklaşıyor iken yılbaşını İzmir’de geçirmek kesinlikle muhteşem bir deneyim olabilir sizin açınızdan.

Dilerseniz yılbaşı etkinliklerimizi gözden geçirebilirsiniz. > İzmir Yılbaşı Etkinlikleri

Tags: Çarşı, Deniz, Ege, İzmir Vapur, Karşıyaka, Konak Categories: Gezi
share TWEET PIN IT SHARE share
Related Posts
Comments
  1. -

    En güzel duygulardan birini yaşatıyor vapur seferleri her zaman. İzmir konak vapur seferlerinin her zaman bendeki yeri ayrıdır.

Leave a reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir