izmir-karikatur-muzesi

Neşe ve Karikatür Müzesi

12 Şubat 2018 1117 0 0

“Neşeli olmayan insanlardan iki türlü şüphe edilir; ya hastadır, veyahut o insanın başkalarına bildirmek istemediği bir kuruntusu, bir derdi vardır.”

M. Kemal ATATÜRK

 

Tarihçe

Fransızcadan Türkçeye geçen karikatür sözcüğü, İtalyancada yüklemek veya sorumlu tutmak anlamına gelmekte olan caricare sözcüğünden türemiştir. İlk defa İngiliz Doktor Sir Thomas Browne’un 1716 yılında basılan Christian Morals adlı kitabında geçmiştir. Yani karikatür anlam yüklenmiş resim anlamına gelmektedir. Diğer bir tanıma göre karikatür, ele aldığı konuları komik veya iğneleyici olması amacıyla abartan ve çarpıtan resim türüdür.

Türkiye’de de karikatür batı etkisi altında gelişmiş sanatlardandır. Tanzimat döneminden sonra gelişmiştir. Tarihimizdeki ilk basılı karikatür 1870’te Teodor Kasap’ın yayınladığı ilk mizah dergisi Diyojen de yer akmaktadır.

 

Karikatür Müzeleri

Dünya üzerinde çok sayıda karikatür müzesi yer almaktadır. Başlıcaları ise Amerika’da Billy Ireland Karikatür Müzesi ve Kütüphanesi, Londra Karikatür Müzesi, Polonya’da yer alan Karikatür ve Animasyon Sanatı Müzesi ve İran’da yer alan Tebriz Karikatür Müzesi’dir. Türkiye’de de 1975 yılında İstanbul Tepebaşı’nda kurulan Karikatür ve Mizah Müzesi Türkiye’nin ilk karikatür müzesidir. Sonrasında ise 2004’te Atila Özer Karikatür Evi ve Anadolu Üniversitesi bağlısı olarak kurulan Eğitim Karikatürleri Müzesi ve son olarak da 2011 yılında Konak Belediyesi tarafından İzmir Neşe ve Karikatür Müzesi kurulmuştur.

 

izmir neşe ve karikatür müzesi

 

İzmir Neşe ve Karikatür Müzesi’nin Tarihçesi

Daha önce tanıttığımız Konak Belediyesi’nin butik müzelerinin bir diğeri olan Neşe ve Karikatür Müzesi, İzmir’in ve Türkiye’nin görsel alandaki mizahi birikimini halkla buluşturmak amacıyla tarihi bina restore edilerek 20 Ocak 2012 tarihinde açılmıştır.

 

Müze Koleksiyonu

Dünyaca ünlü karikatüristlerimizden Eflatun Nuri Erkoç, Güngör Kabakçıoğlu, Niyazi Yoltaş gibi ünlü isimlerin karikatürleri yanısıra karikatür konulu dergi ve kitaplar da müze içerisinde yer almaktadır.

 

izmir neşe ve karikatür müzesi

 

Ayrıca düzenli olarak dünyaca ünlü karikatüristlerin eserlerinden oluşan ulusal ve uluslar arası sergiler de sık sık açılmaktadır. Neşe ve Karikatür Müzesi bu özelliği ile “yaşayan müze” özelliğini taşımaktadır. Müzede ayrıca tüm yıl boyunca tematik film gösterimleri ve çeşitli karikatür atölyeleri düzenlenmektedir. Dilerseniz müzede kendinizin portre karikatürünüzü yaptırabilirsiniz.

Tags: izmir karikatür müzesi, karikatür müzesi, neşe ve karikatür müzesi, neşe ve karikatür müzesi izmir Categories: Gezi, Müze
share TWEET PIN IT SHARE share
Leave a reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir