expo-izmir-seferihisar

Sakin Şehir Seferihisar

22 Aralık 2017 601 3 0

İzmir birçok açıdan Türkiye’nin ilklerinin bulunduğu muazzam bir ilimizdir. Her yeri her şeyi ile İzmir bizlere bambaşka bir Türkiye sunuyor. Bugün İzmir’in en güzel yerlerinden birisi olan Seferihisar hakkında bir şeyler anlatacağız.

 

Seferihisar İzmir’in en nadide ilçelerinden birisidir. Özellikle yaz aylarında turistlerin yoğun ilgisini çeken ilçe; ‘’Citta Slow’’ yani sakin, yavaş şehir olarak anılmaktadır. Bunun sebebi ilçenin gerçekten çok güzel bir iklime, doğaya ve insanlara sahip olmasıdır. Hayatın daha neşeli daha mutlu geçtiği noktalardan birisi olan Seferihisar yılın her zamanı gidip görülmesi gereken noktalardan birisidir. Özellikle turistlerin uğrak mekânı olan sahil kasabası Sığacık’ı görmeden İzmir’den ayrılmak büyük bir hata olacaktır.

 

citta-slow-seferihisar-expo-izmir

 

Peki, Seferihisar’da ne var neden gitmeliyim?

Seferihisar’da ne yok ki gidip görülmeyecek? Aradığınız her türlü yiyeceği bulabileceğiniz, gezilebilecek onlarca antik ve tarihi yer bulabileceğiniz, bisiklet turuna çıkabileceğiniz, muhteşem doğanın keyfini çıkarabileceğiniz ve daha yüzlerce şeyi yapabileceğiniz bir yer Seferihisar. Öncelikle gezilip görülmesi gereken yerlerden başlayalım.

 

Sığacık Kalesi

Sığacık Kalesi Selçuklularının yaptığı tahmin edilen antik bir yapıdır. Günümüze kadar onlarca kez elden geçirilmiş ve restore edilmiş bu muhteşem mekânı görmeniz gerekiyor. Eğer tarihi yapı tutkunu iseniz Sığacık Kalesi sizlere alternatif bir nokta olacaktır.

 

Teos Antik Kenti

İzmir’in dört bir yanı zaten Antik yapılar ile dolu iken Seferihisar’a gelip de Teos Antik Kenti’ni görmemek gerçekten kötü bir kayıp olur. M.Ö 1000 yıllarında kurulduğu tahmin edilen Teos Antik Kenti’nin en önemli yapılarından birisi Dionysos Tapınağı’dır.

 

Sığacık Pazarı

Türkiye’nin önde gelen organik pazarlarından birisi Sığacık Pazarı, pazar günleri Kaleiçi’nde kuruluyor. Her türlü ev yapımı yiyecek ve ürünün bulunduğu bu muhteşem pazar sizler için eşsiz bir lezzet durağı olacaktır. Sadece ev yapımı yiyecekleri değil daha birçok ev yapımı ürünü bulabilir ve satın alabilirsiniz. Fakat çabuk olmanızda fayda var özellikle yaz aylarında bu pazar yoğun ilgi görüyor ve öğlene kadar bazen hiçbir şey kalmayabiliyor.

 

Tabii ki Seferihisar’ın Muhteşem Sokakları

İzlediğiniz birçok film veya dizide mutlaka Seferihisar’dan bir kare izlemişsinizdir. Çünkü Seferihisar sokakları Türkiye’de başka yerde bulamayacağınız muhteşem güzellikte eşsiz bir yapıya sahiptir. Arnavut kaldırımları, sokakların alabildiğine güzel renkleri ve yemek kokuları eşliğinde kendinizi cennette yürüyormuş gibi hissedeceksiniz.

 

expo-izmir-seferihisar-sokak

 

Özellikle yaz aylarında Seferihisar’ı ziyaret etmenizi öneririz çünkü birçok etkinlik ve festival yaz aylarında insanların huzuruna sunuluyor. Sizler de bu sayede güzel hava ile beraber hem eğlenceye doyarsınız hem de Ege’nin muhteşem yemekleri ile gerçekten doyarsınız. Ayrıca doğal plajları ile Seferihisar deniz severlerin de buluştuğu bir nokta.

 

Seferihisar’a şehir merkezinden araba ile ortalama 1 saat içinde ulaşabilir, bu muhteşem ilçenin keyfini çıkarmaya anında başlayabilirsiniz. Ayrıca İzmir’de yaşıyor iseniz hafta sonu rotanızda mutlaka bulunması gereken bir ilçedir.

Tags: Citta Slow, İzmir Seferihisar, Seferihisar, Sığacık, Sığacık Pazarı Categories: Gezi
share TWEET PIN IT SHARE share
Comments
 1. -

  Sokağına bakınca mutluluk saçıyor sanki hele deniz manzarası eşssiz bir şey.

  1. -

   Müthiştir Seferihisar herşeyiyle…

 2. -

  seferihisar doğallığıyla ve bozulmamışlığı ile ülkemizdeki en güzel yerlerden birisi. Tatilde kafa dinlemek isteyen günlük hayattan uzaklaşmak isteyen herkes ziyaret etmeli

Leave a reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir