expo-izmir-sirince-yilbasi

Şirince

25 Aralık 2017 839 10 0

Bugün sizlerle son zamanlarda adından çokça bahsedilen bir yerden bahsedeceğiz; Şirince.

 

Şirince İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı bir köy. Ününü hatırladığınız üzere 2012’de Maya Takvimine göre sözde kopacak olan kıyametten kazanmıştır. Tüm dünya yerle bir olurken buraya hiçbir şey olmayacağı rivayet edilirmiş. Bu nedenledir ki hatırlarsanız zamanında birçok insan Şirince’ye akın etmişti. Şirince de kendi halinde ufak bir turizm yeri iken bu sebeple birdenbire adeta bir turizm cennetine dönmüştü. Şimdilerde o zamanki kadar çok kişi bulunmasa da yine de Şirince gidilip görülmesi gereken çok güzel bir yerdir. Özellikle lezzetli yemeklerini tatmanız gerekir.

 

Şirince’ye varınca yapmanız gerekenlerin en başında şöyle sokakları turlamak geliyor. Muhteşem yapı ve güzellikteki sokakları ile isminin hakkını gerçekten veriyor bu köy. Ayrıca sokaklarda birbirinden ilginç dükkanlar görebilir, el emeği göz nuru yapılan ürünleri satan teyzelerle konuşabilir ve dilediğiniz her şeyi satın alabilirsiniz. Ayrıca köyün tamamını görebileceğiniz Hodri Meydan Kulesi’ni de ziyaret etmenizde fayda var.

 

expo-izmir-Sirince-Koyu

 

Birbirinden lezzetli zeytinyağlı yemekleri tatma fırsatına erişebileceğiniz Şirince’nin bildiğiniz üzere şarapları da meşhurdur. Birçok farklı meyveden yapılan şaraplardan dilerseniz tadabilir, birçok meşhur yerden satın alabilirsiniz. Mahzenleri gezerek tadım yapabilir, hoşunuza gittiyse satın alarak katkıda bulunabilirsiniz. Bölgenin en meşhur ve en eski mahzenlerinden birisi Aziz John Baptist Kilisesi’nin mahzenidir. Diğer mahzenlere biraz uzak olan bu mahzende istediğiniz türden bir şarabı tadabilirsiniz.

 

Hazır Aziz John Baptist Kilisesi’ne gelmişken burayı da görmeden gitmek olmaz. Bildiğiniz üzere İzmir dört bir yanı antik ve tarihi yapılar ile dolu bir şehrimiz. Yine Şirince’de de eski tarihlerden kalma yapılara sıklıkla rastlıyoruz. Aziz John Baptist Kilisesi de bu yapılardan birisi. Tarihi tam olarak bilinmese de 1805’te restore edilerek günümüzdeki halini almıştır. Ayrıca ziyarete açılalı çok kısa bir süre oldu, yani Şirince’ye ilk defa gidecek iseniz bu şansı da yakalamış olabilirsiniz.

 

expo-izmir-sirince-meyve-sarabi

 

Her yerin kendine has kahvesi vardır ama Şirince’nin kumda kahvesi bir başkadır. Adı üzerinde kumda kahve, sıcak kum üzerinde pişen kahveye verilen addır. Kahve ağır ağır pişer, bütün kokusu her bir yanı sarar, bir yudum aldığınız da ise ne yorgunluk kalır ne de dert. Bu sebeple eğer Şirince’ye gittiyseniz kumda kahve içmeden geri dönmeyin derim. Birçok restoranda kumda kahve servis edilmektedir. Dilediğiniz birinde içebilirsiniz.

 

Şirince’nin en önemli noktalarından birisi de Tiyatro Medresesi’dir. Eğer sanata ve tiyatroya önem veriyorsanız özellikle yaz aylarında bir sürü konferans ve etkinliği bulabileceğiniz noktalardan birisidir Tiyatro Medresesi. Ayrıca yine aynı yerde bulunan Nesin Matematik Köyü’nü de görmeden Şirince’den ayrılmayın derim.

 

Sizlerde bu muhteşem etkinlikleri yapmak için biletinizi şimdiden ayırabilirsiniz. Hem antik ve tarihi yerleri gezmek hem muazzam sokaklarda dolaşmak hem güzel farklı denemek için Şirince’yi tercih edebilirsiniz. İyi gezmeler şimdiden 😉

Tags: İzmir Şirince, Nesin Matematik Köyü, Şarap, Şirince Categories: Gezi
share TWEET PIN IT SHARE share
Comments
 1. -

  şirince ilçesi adı gibi şirin bir bölge. İzmirde görümeye değer yerlerden biri. İzmirden kahve içmeden dönmeyin şirince dahil olmak üzere.

  1. -

   İzmir’e bir gelen bir daha ayrılamıyor.

   1. -

    bende izmire gelip kalmak istiyorum. sirince de ismini bence sirinliğinden almalıymıs. harika bir manzara var

 2. -

  Şirinceyi görmek nasip olmadı izmirde bir çok yer görmeme rağmen. Ancak en kısa zamanda orayıda merak ediyorum ve görmek istiyorum

 3. -

  […] Şirince ile ilgili detaylı yazımızı okumak için tıklayın. > Şirince […]

 4. -

  Şirinceyi çok görmek istiyorum evlerin taştan yapılması falan çok ilgi çekici.

 5. -

  şirince güzel bir köy ama sırf güzel diye kıyamet kopmayacak anlamına gelmez kıyamet her yerde kopacak

 6. -

  Şirince ye 4-5 yıl önce matematik köyü için gitmiştim. Güzel bir doğal güzellik sonrasında sıcak şarap evleri ev yapımı şaraplar. Kesinlikle gidilmesi gereken bir yer

 7. -

  Vallahi böyle bir güzellik yok çok hoşuma gitse keşke burada olsaydım dediğim ilk şehirlerden biridir izmir.

 8. -

  Adı gibi şirin bir yere benziyor zaten izmir toptan kendisi güzel bir yer daha güzel yerler var aslında izmirde burasıda daha güzel.

Leave a reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir