izmir-Tarihi-Asansor-expo

Tarihi Asansör

23 Ocak 2018 829 2 0

İzmir Ege’nin incisi Türkiye’nin göz bebeği bir şehridir. Sadece bir şehir değil İzmir bir yaşam biçimidir aslında. İzmir mutlaka gidip görülesi her toprağı karış karış gezilesi bir tarih şehridir. Hem tarihi hem doğası hem lezzetli mutfak kültürü ile İzmir görenleri büyüleyen bir ilimizdir. İzmir’de gezilecek ve görülmesi gereken o kadar yer vardır ki birinden başlayıp sonuna gelmeniz bütün bir yılınızı alabilir. Ayrıca gördüğünüz her noktaya âşık olabilir, oradan ayrılmak istemeyebilirsiniz. Bu sebeple biz bu süreye 2 yıl diyelim. İzmir’i İzmir yapan önemli yapılardan olan Tarihi Asansör de âşık olabileceğiniz bir yerdir.

 

eski-izmir-asansör

İzmir Tarihi Asansörün tarihine şöyle bir göz atalım;
Tarihi Asansör 1907 yılında Musevi iş adamı Nesim Levi Bayraklıoğlu tarafından yapılan bir yapıdır. Yapılış amacı fiziksel sebeplerle birbirinden ayrılan 2 caddeyi birbirine bağlamaktır. Bu caddelerden biri Mithatpaşa Caddesi diğeri ise Şehit Nihatbey Caddesidir. Bu caddeler arasında 58 metrelik bir yükseklik farkı söz konusudur. Bu caddelere ulaşım asansör yapılmadan önce 155 basamaktan oluşan bir merdiven ile sağlanıyordu. Halk bu merdivenlere Karataş Merdivenleri adını vermişti. Haliyle bu ulaşım yolu oldukça uzun ve yorucu oluyordu. Daha sonra ise Nesim Levi Bayraklıoğlu asansörü yapmış ve İzmir halkının hizmetine sunmuştur.

expo-izmir-gece-asansor

Günümüzde İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından eğlence yeri, dinlenme tesisi ve kültür yeri olarak kullanılan Tarihi Asansör İzmirlilerin ve turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Asansörde ayrıca kafe de bulunmaktadır. Manzarası muazzam olan bu kafede çay veya kahvenizi yudumlarken şehri kuşbakışı izleyebilir, gün batımını yüksek bir noktadan izlemenin keyfine de varabilirsiniz.

 

izmir-tarihi-asansor-expo-izmir

 

Haftanın her günü bu yapıyı ziyaret edebilirsiniz. Sabah saat 08.00 ile akşam 00.00 arası açık olan Tarihi Asansöre girişler de ücretsiz olarak sağlanmaktadır. İzmir’in Konak ilçesinde bulunan Tarihi Asansöre dilerseniz vapur ile dilerseniz de Konak yönüne giden otobüsler ile rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz.
Sizlerde muhteşem bir tarihi yapıyı görmek, gün batımını ve İzmir’i doyasıya seyretmek, manzaranın keyfini çıkarırken tarihe şahitlik etmek istiyor iseniz İzmir Tarihi Asansör tam size göre! Haydi, sizlerde hemen bu muhteşem yapıyı ziyaret edin!

 

expo-izmir-tarihi-asansor

Tags: Asansör, İzmir Asansör, İzmir Tarihi Asansör, Konak, Tarihi Asansör Categories: Gezi, Yemek
share TWEET PIN IT SHARE share
Related Posts
Comments
  1. -

    izmir tarihin kendini tum güzellikleriyle yansıttığı bir sehirdir. oek cok tarihi mirası halen ilk gunku iştihamınız korumaktadır

    1. -

      Yaşayan şehir, yaşanacak şehir İzmir

Leave a reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir