umran-baradan-oyun-ve-oyuncak-muzesi

Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi

30 Ocak 2018 877 2 0

Merhaba İzmirliler ve İzmir severler. Hazır yarıyıl tatili de olmuşken sizleri yepyeni bir müze ile tanıştırmak istiyoruz. Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi, Konak Belediyesi’nin butik müzelerinden bir diğeri. Gelin müzeyi anlatmadan önce oyunların ve oyuncakların geçmişine bakalım.

 

Oyun ve oyuncakların tarihinin insanlık tarihi kadar eski olduğu söylenmektedir. Eski Mısır, Sümerler, Yunan ve Roma çevrelerindeki kazılarda o zamanlardan kalma bulunan insan ve hayvan şeklinde nesneler oyuncak olduğu değerlendirilen eşyalar bulunmuştur. Aynı şekilde yapılan kazılarda uçurtma, misket ve topaç gibi çocuk oyunlarının da izlerine rastlanmıştır. Şu an bildiğimiz anlamda yapılan oyuncaklar ise 19. yüzyılın sonlarına doğru kurulmaya başlayan oyuncak fabrikaları tarafınfan yapılmaya başlamıştır. Teknolojinin gelişimi ile birlikte oyuncaklar da gelişmiş ve zamanla günümüzdeki halini almıştır. Ancak bunların zararlı olduğu düşüncesi ile yeniden geçmişe yönelerek tahta gibi organik oyuncaklara yönelim başlamıştır.

 

umran-baradan-oyun-ve-oyuncak-muzesi

 

Günümüzde tüm dünya genelinde yaklaşık 400 civarı oyuncak müzesi bulunmaktadır ve geçmişte kullanılan birçok oyuncak bu müzelerde yer almaktadır. Ülkemizde oyuncak müzelerinin geçmişi çok uzun zaman öncesine değil 1990 yıllarına dayanır. İlk olarak Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi kurulmuştur. Şu anda ikisi İzmir’de olmak üzere toplam 6 tane oyuncak müzesi bulunmaktadır.

Konak Belediyesi tarafından 2010 yılında kurulan Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi’nin geçmişi 2004 yılına uzanmaktadır ve temelleri dünyaca ünlü seramik sanatçımız Ümran Baradan tarafından atılmıştır.

 

Müzede neler var?

Binanın giriş katı sergileme alanı, üst katı ise etkinlik salonu olarak kullanılan müzede binden fazla eser yer almaktadır. 1800’lü yıllardan kalma oyuncakların yanında , Ümran Baradan tarafından dünyanın çeşitli ülkelerinden edinilen oyuncaklar yer almaktadır. Ayrıca

  • İlk gerçek saçlı bebek (gerçek kadın saçı olan porselen bebek)
  • Mickey Mouse’un ilham kaynağı olan “Micky fare”
  • Sinemanın atası kabul edilen “Laterna Magica”
  • Ve daha birçok ilklerden olan bebek evleri, arabalar, peluş oyuncaklar, masal kahramanları gibi oyuncaklar sergilenmektedir.

 

umran-baradan-oyun-ve-oyuncak-muzesi

 

 

Bebek evleri

Günümüzde en zor bulunan oyuncak çeşitlerinden olan bebek evleri, içerdikleri değişik figürler nedeniyle bunlarla oynayan çocukların düşüncelerini zenginleştiren, yaratıcılıklarını geliştiren ve onlara paylaşımcılığı öğreten bir özellik taşır.

 

 

 

Müze’de Eğitim ve Etkinlikler

Müzede yıl boyunca çocuklar için Karagöz-Hacivat tasvir atölyesi ve gösterimi düzenlenmektedir.  Ayrıca farklı yaş gruplarına göre planlanan müze eğitim etkinlikleri de bulunmaktadır.

 

Adres: Halil Rıfatpaşa Cad. No: 31 Varyant – Konak / İZMİR

Tel: 0232 425 75 13

Ziyaret Saatleri : 09.00 – 17.00 (pazar ve pazartesi hariç)

Ücret : Ücretsiz

 

 

 

Tags: çocuk, izmir oyuncak müzesi, Oyun, Oyun ve Oyuncak Müzesi, oyuncak müzesi, Ümran Baradan Categories: Gezi, Müze
share TWEET PIN IT SHARE share
Comments
  1. -

    Artık sembol olmuş otobüsle inerken çocukların baktığı bir yer. Tavsiye ederim. 🙂

  2. -

    Oyuncak müzesine gittim ziyaret ettim ve müzeyi gezdim hakketten çok muhteşem bir müze .

Leave a reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir